Manavgat sosyal medya yönetimi

manavgat sosyal medya yönetimi

sosyal medya manavgat

Sosyal Medya Yönetimi kısaca tanımlamak gerekirse yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişimin artmış olması nedeniyle anlık ve hızlı bilgi paylaşımının takip edildiği dijital mecraların yönetilmesidir. Sosyal Medyayı efektif bir şekilde yönetilirse markaları ve şirketleri güçlendirir. Sosyal medyaki varlığınızın ve içeriklerinizin başarılı bir şekilde ve uzman kişilerce yönetilmesi, bir markanın Facebook, instagram, YouTube, Twitter gibi sosyal medya platformlarında aktif ve başarılı olmasını sağlar.

sosyal medya yönetimi nedir

sosyal medya yönetimi nedir

İşletmelerde sosyal medyanın faydaları: Sosyal medya, müşterilerinizle iletişim kurmanıza ve insanların işletmeniz hakkında neler söylediğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Sosyal medya sadece sizin ürettiğiniz içeriklerden değil, aynı zamanda kullanıcıların da sizin hakkınızda içerik üretebildiği bir mecradır. Kontrolü sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bu mecrayı dijital sponsorlu reklam (ücretli reklamlar, ve dijital reklam danışmanlığı) için de kullanabilirsiniz. Kullanıcı bilgileri çerçevesinde detaylı hedeflemeler yapılabilir.

Sosyal medya her işletmeye uygun olmayabilir. Eğer hazırlıksızsanız ve sosyal medyadaki varlığınızı plan yapmadan başlatırsanız, değerli zaman ve para harcayabilirsiniz. Planlanmış ve bilinçli bir sosyal medya stratejiniz yoksa, faydaları azaltılabilir hatta zarar görülebilir, bunun için konusunda uzman bir ajansla çalışmalısınız. Çevrimiçi varlığınızı yönetmek için ek yazılım ve kaynaklara ihtiyacınız olabilir. Sosyal medya hızlı ve anında izlemeye ihtiyaç duyuyor. Müşteriler beklemek istemiyor. Sosyal medya ağlarında varlığınızı aktif bir şekilde yönetemiyorsanız, aslında bir fayda göremeyebilirsiniz. Riskler ne olursa olsun, bir sosyal medya stratejisine sahip olmak ve politikanızı ve prosedürlerinizi önceden dikkatlice hazırlamak sosyal medyanızı yönetmenize yardımcı olabilir. Bu konuda Aryata olarak sizinle nasıl bir planlama yapacağımızı ve strateji oluşturabiliriz bir konuşalım.

sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler:

sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler
  • Fotoğraf sosyal medyanın önemli bir parçasıdır. İnsanlar sosyal medyayı biraz da göz ucuyla inceliyor. Gönderilerinizde fotoğraf kullanarak görsel gücünden faydalanın. Mobil uygulamalarda önce fotoğraf görünür ve çok yer kaplar, yazı daha altta ve sönük kalır. İmaj seçiminde dikkat çekici ve kullanıcıya ilginç gelebilecek türleri tercih edin.
  • Doğru Zamanlama ile etkileşim oranını artırın. Kesin doğru paylaşım zamanı diye bir şey olmasa da, detaylı bir analiz yaparak ürün veya hizmetiniz için genel olarak daha yoğun etkileşim yaratan saatleri bulabilirsiniz. Hedef kitlenizin davranış ve alışkanlıkları en belirleyici konudur. Etkin saatler bu şekilde belirlenebilir. Öğrenciler için, ev hanımları ve anneler için, çalışanlar için ayrı ayrı prime time zamanları vardır.
  • Hareketi yakalayın. Ülkece video ve gifleri (hareketli resimler) seviyoruz. Bu konuda Türkiye adeta bir cennet. Elinizdeki materyali imkanlar dahilinde profesyonel olarak kullanın ve düzenli olarak buna benzer paylaşımları tekrarlayın. Sonuçlar sizi hayrete düşürecek.
  • Her sosyal mecra için ayrı kanal kullanın. Birden fazla mecrada hesabınız olabilir. Tek merkezli yönetim uygulamaları işinizi kolaylaştırabilir. Fakat her mecranın da kendi ilgi alanları ve davranış şekilleri var, hepsi birbirine uymayabilir. Her sosyal platformda farklı görsel boyutları kullanılmasından dolayı, mümkünse her platform için ayrı gönderiler hazırlayın.
  • Reklamlarla bıktırmayın. Sürekli reklam görmek hayranlarınızı rahatsız eder ve sizi takip etmekten vazgeçebilirler. Sosyal medyada insanların vakit geçirmesinin temel amacı keyifli vakit geçirmektir. Reklam da gerekli ama sıkmadan. Biraz daha kendi bağlamınızı koruyan içerikler paylaşın.